Garanti Bankası’nın Sahibi Olan Şirketten Bankacılık Sektöründe Dengeleri Değiştirecek Dev Satın Alma İçin Agresif Hamle

İspanyol bankacılık devi BBVA, Türkiye’de Garanti Bankası’nın sahibi olduğu gibi Sabadell’i satın almak için agresif bir teklif hazırladı. BBVA’nın yönetim kurulu, Avrupa bankacılığının dev satın almalarından biri olacak bu teklif için yeni bir hamle yaptı.

YENİ TEKLİF TAMAMEN HİSSE KARŞILIĞI

BBVA, Sabadell’in tamamen hisse karşılığı bir alım teklifiyle karşımıza çıktı. Geçen hafta, her 4.83 Sabadell hissesi için yeni ihraç edilen bir BBVA hissesi şeklinde bir teklif yapıldı. Bu teklif, Sabadell’in değerlemesinin 12 milyar euro olduğunu gösterdi.

İKİNCİ KEZ SATIN ALMA GİRİŞİMİ

BBVA’nın Sabadell’i satın alma girişimi bu değil. İki banka, 2020’nin sonlarında birleşme konusunda kısa süreli görüşmeler yapmış ancak görüşmeler fiyat konusunda tıkanmıştı. Sabadell’in yönetim kurulu, önceki teklifi “Banco Sabadell’in potansiyelini ve bağımsız büyüme beklentilerini önemli ölçüde küçümsediği” gerekçesiyle reddetmişti.

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres, Sabadell Yönetim Kurulu Başkanı Josep Oliu’ya gönderdiği açık mektupta teklifin iyileştirilemeyeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir